Fotogalerie

  • popisek
  • popisek
  • popisek
  • popisek
  • popisek
  • popisek
  • popisek

Virtuální prohlídka

popisek

Aktuality

17.10.2022
Vířivá vana mimo provoz
17.05.2022
Hledáme barmana nebo barmanku na sobotní ...
26.05.2020
Hotel a Bowling Otvíráme od 1.6.2021 ...
Všechny aktuality

Vrbno pod Pradědem

Město Vrbno pod Pradědem leží v nadmořské výšce 500-800m v bývalém bruntálském okrese. Přibližně 12 km severovýchodním směrem od nejvyšší hory Moravy a Slezska Pradědu (1491 m n.m.). Vystavěno zčásti na svahu Vysoké Hory (1031 m) a zčásti v kotlině, v ní se stékají ,,tři sestry´´ - tři zdrojnice řeky Opavy - Bílá, Střední a Černá. Nádherná poloha a okolí je pýchou města. Vrbno obklopuje věnec hor náležejících k Hrubému Jeseníku (Praděd) a jeho podcelku Medvědské hornatině (Medvědí vrch 1216 m) a k Zlatohorské vrchovině se svým podcelkem Hynčickou hornatinou (Biskupská kupa 888 m).


Z historie města bude asi nejblíže pravdě skutečnost, že prvními obyvateli, kolonisty, byli prospektoři, kteří rýžovali zlato na řece Opavě a jejích přítocích, dále lovci, uhlíři a brtníci. Později vzniklá osada s názvem Gesenek patřila opavským Přemyslovcům. Ještě později, to už pod názvem Fϋrstenwalde, patřila bruntálskému panství, jehož majiteli se stali páni z Vrbna a na Bruntále a ti, za Hynka ml. Z Vrbna 24. IV. 1611 slavnostně povýšili osadu na město s novým jménem Wϋrbenthal (dnes Vrbno). Z původně hornického města se později zásluhou několika podnikatelů, především rodiny Grohmannovy, stává město průmyslové.


Město se nevyznačuje příliš významnými historickými události, i výčet historických a kulturních památek není rozsáhlý. Zato pěkné, lesnaté a členité okolí je protkáno poměrně hustou sítí turistických cest, místních značení, naučnou stezkou, a značených cyklistických tras. Pravidelně se udržují tratě pro lyžařskou turistiku. Na svahu Vysoké hory je v provozu lyžařský vlek s osvětlenou sjezdovkou. Ten, kdo se už nasytí města a jeho okolí, má jiné možnosti: údolí obce Ludvíkova, známé lázně Karlova Studánka, sportovní a turistické středisko Ovčárna – Praděd, údolí Černé Opavy a Rejvíz, Karlovice, Bruntál a další.


Vrbno pod Pradědem je ideálním výchozím bodem pro turisty, sportovce, rekreanty a hosty vůbec, kteří chtějí navštívit Jeseníky. Buďte vítáni !

Nahoru